Jak wybrać fotel biurowy?

Jak wybrać fotel biurowy?

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem. Tyczy się to zarówno naszego życia zasadowego, jak i również prywatnego. Myślę, że nikt nie będzie zaskoczony faktem, że coraz więcej osób spędza przed komputerem w sumie 10 godzin dziennie lub więcej. W takim przypadku konieczne jest zadbanie o odpowiedni fotel biurowy, dzięki któremu tak długa praca i rozrywka przed komputerem nie będzie uciążliwa dla naszego ciała.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, czy fotel będzie dla nas odpowiedni. Ważne jest jednak, abyśmy mogli nazwać go po prostu jednym słowem – ergonomiczny. Po prostu powinien on być odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb. Oznacza to również, że ciężko będzie nam znaleźć fotel po prostu uniwersalny, dla każdego – powinniśmy pamiętać o tym, że każdy z nas może mieć różne wymagania.

Wysokość

Każdy powinien pamiętać o tym, aby podczas siedzenia w fotelu biurowym mieć możliwość zgięcia nóg pod kątem 90 stopni oraz opierania swoich stóp całą ich powierzchnią na podłodze. Niemal wszystkie fotele obecnie oferuję regulację ich wysokości, jednak w przypadku osób bardzo niskich lub bardzo wysokich – zalecamy sprawdzenie, czy aby na pewno będzie on spełniał nasze wymagania.

Materiał i wentylacja

W przypadku długiej pracy przed komputerem powinniśmy pamiętać o tym, że nasze plecy wymagają odpowiedniej wentylacji. Najlepszym rozwiązaniem w tak wypadku jest zdecydowanie się na fotel, który wykonany jest ze skóry naturalnej. Jednak fotele takie są zazwyczaj znacznie droższe od tych, które wykonane są ze skóry syntetycznej. W takim wypadku powinniśmy decydować się tylko na fotel, który posiada otwory wentylacyjne. Istnieją również modele, które wykonane są ze specjalnej, wytrzymałej siateczki, które również znakomicie sprawdzą się w tym przypadku. Zadbajmy o to, aby nasze plecy nie były przepocone oraz niemal nie przyklejały się do fotela, w którym pracujemy.

Oparcie

Jednym z zdecydowanie najważniejszych elementów każdego fotele biurowego jest właśnie oparcie. To ono decyduje w głównej mierze o komforcie naszej pracy. Skoro wiemy już z jakich materiałów powinno być ono wykonane, przejdźmy do kolejnych jego elementów. Przede wszystkim, oparcie powinno być profilowane, dostosowane do kształtu naszego kręgosłupa. W tym wypadku trzeba również dopasować oparcie do naszego wzrostu. Każdy ergonomiczny fotel powinien posiadać wsparcie dla naszego odcinka lędźwiowego oraz dla naszych łopatek. Biorąc pod uwagę, że wypukła cześć oparcia powinna się znajdować idealnie na wysokości naszego odcinaka lędźwiowego – zalecane jest, aby sprawdzić przed zakupem, czy nie będziemy mieli z tym problemów.

Podłokietniki

Kolejnym ważnym aspektem są podłokietniki. Niestety, nie wszystkie fotele je posiadają. Pamiętajmy więc, że nie jest to tylko mało ważny dodatek, lecz kluczowa cześć każdego fotela, w którym będziemy spędzać długie godziny podczas pracy i rozrywki. Warto również rozglądać się za fotelami, których podłokietniki są regulowane. Dzięki temu idealnie dopasujemy je do swoich potrzeb a praca stanie się jeszcze bardziej wygodna. Niestety, coraz większa liczba producentów decyduje się na podłokietniki, które regulowane nie są.

Siedzisko

W tym wypadku powinniśmy zwrócić uwagę, czy jest dla nas po prostu wygodne. Pozostawiamy w tym przypadku spora dozę dowolności, lecz fakty są takie, że nie każde siedzisko będzie odpowiednie. Jeżeli mamy po czynienia z takimi, które są zbyt twarde, zbyt płytkie lub zbyt głębokie – będziemy mieli problemy z ciągłym zmęczeniem naszego ciała. Dlatego w przypadku siedziska powinniśmy szukać po prostu złotego środka.

Stabilność

Warto również wspomnieć o stabilności. Każdy fotel powinien być wyposażony w pięcioramienną podstawę. Oczywiście powinien również poruszać się na kółkach, dzięki czemu nasza praca będzie znacznie wygodniejsza. Pamiętajmy o stabilności zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy oparcie umożliwiające mocne wychylenie się do tyłu podczas pracy.

Estetyka

Zdajemy sobie sprawę, że każdy ma swój gust i absolutnie nie chcemy w niego ingerować. Warto jednak podkreślić, że wygląd naszego fotele powinien być po prostu praktyczny. Decydujemy się na materiały, które będą wytrzymałe (dzięki czemu fotel nie zacznie się szybko strzępić), łatwe w czyszczeniu oraz takie, na których nie łatwo będzie dostrzec potencjalne zabrudzenia. Dzięki tym kilku radom wybierzemy fotel, który długo będzie cieszył nas swoim wyglądam.

Ceny i trudne decyzje

Zdajemy sobie sprawę, że przy tak wielu czynnikach wybór nie będzie prosty. Warto jednak pamiętać, że czas poświęcony na wybór fotela dla nas czy też takiego, w którym zasiądą nasi pracownicy, zdecydowanie zaprocentuje. Warto również pamiętać, że najtańsze fotele, które dostępne są na naszym rynku, ergonomiczne po prostu nie są i warto wydać na nie trochę więcej pieniędzy. Jeżeli natomiast właśnie teraz poszukujecie odpowiedniego fotela lub foteli – polecamy zajrzeć na stronę www.e-krzeslo.com.pl, gdzie każdy na pewno znajdzie coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *