Jak wybrać krzesła do jadalni lub kuchni?

Jak wybrać krzesła do jadalni lub kuchni?

​Kiedy decydujemy się na remont lub wymianę mebli w kuchni lub jadalni, jedną z ważniejszych decyzji do podjęcia jest zdecydowanie się na odpowiednie krzesła. Dzisiaj postaramy się podpowiedzieć Wam, na jakie krzesła warto się zdecydować oraz zdradzimy Wam wiele porad, które na pewno będą pomocne podczas zakupów.

Zanim jednak zaczniemy poszukiwać odpowiednich krzeseł, musimy zastanowić się ile przestrzeni mamy do zagospodarowania, włącznie ze stołem. Jeżeli szukamy krzeseł do jadalni, raczej nie będzie z nią problemów – w końcu mamy przestrzeń na jadalnię, co nie zawsze jest standardem. Jeżeli jednak wiemy, że przestrzeń będzie ograniczona, zastanówmy się jak najlepiej ją zaaranżować. Pamiętajmy, że aby każda osoba czuła się komfortowo przy naszym stole, musi mieć ona około 60-70 cm przestrzeni przy blacie do dyspozycji.

Dodatkowo, nie możemy zapomnieć o tym, żeby krzesła znalazły się odpowiednio daleko od ściany, aby można było się na nich wygodnie przesuwać czy przechodzić za nimi. Uważa się, że minimum, to około 80 cm. W przypadku ograniczonych przestrzeni pamiętajcie, że lepiej decydować się na stoły okrągłe, nieprostokątne. Warto o tym wiedzieć, w końcu krzesła będziemy dobierać m.in. do stołu. W przypadku stołów okrągłych specjaliści uważają, że aby wygodnie usadzić przy nich 6 osób, potrzebujemy około 6 m2, natomiast w przypadku stołów prostokątnych – będzie to aż 8 m2.

Co powinno cechować odpowiednie krzesło do kuchni lub jadalni?

Jako konsumenci przykładamy olbrzymią uwagę do ergonomii zwłaszcza podczas zakupu foteli biurowych. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że również krzesła kuchenne powinny być nie tylko ergonomiczne, ale również wygodne i trwałe. Oczywiście powinny nam się również podobać, jednak często w polskich domach można trafić na krzesła naprawdę okazałe, co dla wielu ważne – relatywnie tanie, jednak nie można powiedzieć nic dobrego o ich ergonomii czy wygodzie. Pamiętajmy jednak, że niewygodne i nieergonomiczne krzesła mogą przyczynić się do bólów kręgosłupa lub innych problemów z nim związanych – nie tylko naszego, ale niebezpieczeństwo to będzie dotyczyć wszystkich domowników.

Wysokość siedziska krzesła do kuchni lub jadalni

W idealnej sytuacji siedzisko będzie znajdować się około 5 cm poniżej zgięcia kolanowego osoby siedzącej. Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku foteli biurowych, idealna będzie sytuacja, gdy osoba siedząca będzie miała kolana zgięte pod kątem prostym a jej stopy, całą swoją powierzchnią, będą oparte na podłożu. W takim wypadku całe nasze ciało będzie idealnie ułożone. Jeżeli zdecydujemy się na siedzisko zbyt niskie lub zbyt wysokie, to często będzie to prowadziło do bólów wynikających z obciążenia naszego organizmu, którego powodem może być np. niemożliwość oparcia stóp na podłodze. Pamiętajmy, że w przypadku krzeseł do kuchni niemal na pewno nie będziemy mieli takiej opcji regulacjo ich wysokości, jak ma to miejsce w przypadku foteli biurowych, stąd dostosowanie ich m.in. do naszej wysokości nie będzie zadaniem prostym, jednak warto się do tego przyłożyć, ponieważ przełoży się to na nasz komfort.

Głębokość siedziska krzesła

Kolejną kwestią, którą chcemy poruszyć, jest właśnie głębokość siedziska krzesła. I w tym wypadku musimy poszukiwać złotego środka. Jeżeli siedzisko będzie zbyt głębokie, to może to prowadzić do złego dopasowania się naszego kręgosłupa, co znów często przekłada się na bóle w okolicach kręgosłupa lędźwiowego. Jeżeli znowu siedzisko będzie zbyt płytkie, nie dość, że siedzenie naprawdę nie będzie wygodne, to dodatkowo może to prowadzać do nadmiernych nacisków na inne partie naszego ciała, co znów może przekładać się na bóle.

W tym przypadku najlepiej zdecydować się na siedzisko, które będzie sięgało około 1/3 naszych ud. I w tym przypadku nie będzie opcji regulacji, jednak znów warto poszukać takich modeli, które będą spełniały nasze oczekiwania.

Wykonanie krzeseł

Jak już wspominaliśmy, krzesła w kuchni powinny być praktyczne. Jeżeli tak ma być, naszym zdaniem krzesła te nie mogą posiadać żadnego obicia. Jest to faktycznie opcja wygodna, jednak krzesła tego typu mogą się niesamowicie wręcz brudzić. W przypadku tych do jadalni obicie może występować – tam nie będzie tylu okazji na ich ubrudzenie.

Nie zapominajmy również o tym, że w przypadku wielu kuchni miejsca jest na tyle mało, że dobrym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na krzesła składane lub na ich część. Dzięki temu albo będziemy mogli składać je za każdym razem, gdy nie będą wykorzystywane, co przełoży się na dodatkową przestrzeń w kuchni, lub będziemy rozkładać cześć krzeseł, tych rozkładanych, tylko w razie potrzeby (np. odwiedziny gości), natomiast standardowo będziemy posiadali kilka nieskładanych krzeseł, użytkowanych na co dzień.

Jeżeli poszukujecie krzeseł do kuchni lub jadalni, zachęcamy do poszukiwania ich w internecie. Niskie ceny, szeroki wybór – to tylko podstawowe plusy. Zachęcamy do sprawdzenia sklepu E-krzeslo.com.pl – mają oni niezwykle rozbudowana ofertę, do tego często można liczyć u nich na dodatkowe rabaty, dzięki czemu jest duża szansa na to, że uda Wam się tam znaleźć krzesła idealne, spełniające wasz (nawet bardzo wysokie!) wymagana a do to tego oczywiście znajdujące się w Waszym budżecie cenowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *