Ergonomia pracy przy komputerze

Ergonomia pracy przy komputerze

​Coraz więcej osób w naszym kraju wykonuje pracę, podczas której spędzają w swoim biurze i w fotelu przynajmniej 8 godzin dziennie. I chociaż może wydawać się, że dla naszego organizmu jest to znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie niż np. praca fizyczna, to niezupełnie jest to prawdą w przypadku, gdy nie dbamy o ergonomię naszej pracy przy komputerze.

Duży wpływ na ergonomię naszej pracy ma oczywiście sam dobór fotela, w którym będziemy spędzać liczne godziny, jednak nie jest to jedyna z istotnych kwestii. Powinniśmy się skupić na wielu innych czynnikach, do których należą:

1) Odpowiedni dobór biurka

Najlepszą opcją byłoby, gdyby posiadało ono regulowaną wysokość. Idealnym rozwiązaniem byłoby, w większości przypadków, zakres od 60 do 85 cm – dzięki temu różne osoby mogą dostosować wysokość do swoich wymagań, co przełoży się na komfort ich pracy. Sam blat powinien znajdować się maksymalnie na wysokości łokci, częściej jednak wygodniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie go odrobinę poniżej nich. Warto zadbać również o odpowiednią powierzchnię biurka.

Popularnym rozwiązaniem są również te, które umożliwiają prace zarówno na siedząco, jak i stojąco – warto ją rozważyć, jeżeli nie jest to opcja kłopotliwa, chociażby ze względów finansowych.

2) Oświetlenie i poziom hałasu

Aby nasza praca była ergonomiczna, powinniśmy zadbać o to, aby w pomieszczeniu było odpowiednio jasno oraz cicho. Idealnym rozwiązaniem jest dostarczenie pracownikom zarówno światła dziennego, jak i również sztucznego, włączanego w razie potrzeby. Sam poziom natężenia światła powinien wynosić około 500 lx. Warto jednak pamiętać, że promienie słoneczne nie powinny skupiać się bezpośrednio na pracownikach, więc istotną inwestycją na pewno okażą się np. żaluzje.

W przypadku głośności idealnym rozwiązaniem byłoby, aby nie przekraczał on około 50-60 dB.

3) Dobór i ustawienie monitora

To jedna z kluczowych kwestii, która nie tylko pomoże nam zadbać o ergonomię i wygodę pracy, ale również o zdrowie naszych oczu. Powinniśmy zdecydować się na ekran o matowej matrycy, który nie odbija świetlnych refleksów. Jeżeli jest taka możliwość, powinniśmy pracować na monitorach większych, niż matryce popularnych laptopów, zwłaszcza gdy pracujemy w programach takich jak np. Excel. Co więcej, źródło światła nie powinno być skierowane bezpośrednio na monitor/matrycę. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy zdecydować się na monitor z możliwością regulacji jego odchylenia. Warto tutaj zastanowić się nad rozwiązaniem typu pivot, które daje nam największe możliwości pod tym względem.

Pamiętajmy również o tym, aby nasze oczy znajdowały się w odpowiedniej odległości od monitora – wynosić ona powinna przynajmniej 50 cm, jednak idealną opcją byłoby, gdy przekraczała 70 cm.

4) Dobór odpowiedniego krzesła

Wiele osób uważa, że jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na ergonomię naszej pracy – i jest to prawda. Kupując fotele zarówno dla nas samych, jak i, chociażby, dla naszych pracowników, powinniśmy pamiętać przynajmniej o tych kilku kwestiach.

Fotel biurowy powinien być stabilny i posiadać solidną konstrukcję. Podstawą jest również możliwość regulowania jego wysokości, jednak warto również zastanowić się nad podłokietnikami, które umożliwiają regulację ich wysokości. Sam fotel powinien być wykonany z materiału, który jest przewiewny, idealnym rozwiązaniem byłaby oczywiście skóra naturalna, jednak jest to opcja kosztowna. W przypadku ograniczonego budżetu – warto postawić np. na fotele z siatki.

Powinniśmy pamiętać również o tym, aby siedzisko nie było ani zbyt płaskie, ani zbyt głębokie. Nie inaczej jest z oparcie, dobrze byłoby, gdyby było regulowane oraz posiadało zagłówek, oraz specjalnie profilowany odcinek oparcie, przylegający do naszego odcinka lędźwiowego.

Gdzie kupić odpowiedni fotel?

Jak widać, aby zadbać o ergonomię naszej pracy, musimy skupić się na wielu aspektach. Te wymienione wcześniej to oczywiście nie wszystkie z nich, jednak naszym zdaniem, te najważniejsze.

Jeżeli będziecie poszukiwać foteli, które spełnią Wasze wygórowane wymagania, a jednocześnie będą do kupienia w dość okazyjnej cenie, zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą sklepu E-krzeslo.com.pl – jesteśmy przekonania, że każdy, kto poszukuje ergonomicznego fotela dla siebie, swoich bliskich lub swoich pracowników, znajdzie tam idealne rozwiązanie, dopasowane do jego indywidualnych potrzeb!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *